Ortognatik Cerrahi

Çene ve çene kemiği üzerinde dizili dişlerin, olağan bir düzeni söz konusudur. Bu düzen hem sağlık açısından hem de estetik olarak önem arz etmektedir.
Ortognatik Cerrahi.

ortognatik ortognatik cerrahi Dentofasiyal deformiteler

Ortodonti branşı, bu düzenin sağlanması için prosedürler uygular ve kimi vakalarda Ortognatik Cerrahi müdahaleleri gerçekleştirir.

Ortognatik Cerrahi, çene yapısının düzeltilmesine yardımcı olan ve esasında kalıcı olarak en hızlı müdahale yöntemidir. Kimi vakalarda tel kullanılarak tedavi edilemeyen çene anomalileri, Ortognatik Cerrahi yöntemleri ile tedavi edilmek durumundadır. Estetik cerrahi uzmanlarının da müdahil olduğu prosedürler olan Ortognatik Cerrahi operasyonlarında, oldukça yüksek verim söz konusudur ve nekahat dönemi oldukça kısadır.

yumuşak doku

Tüm popülasyonun yaklaşık %20’si dentofasiyal deformitelerden etkilenmektedir. Dentofasiyal deformiteler, yüzde ve ağız içinde doğuştan ya da travma, hastalık gibi sebeplerle sonradan edinilmiş  ve farklı derecelerde fonksiyonel ve estetik sorunlar yaratan şekil bozukluklarıdır. Bu problemler tek çeneyi ilgilendirebileceği gibi, birçok kraniyofasiyal yapıya da dağılmış olabilir. Tek taraflı olabileceği gibi, çift taraflı da olabilir; dikey ya da yatay yönlerde de olabilir.

diş tedavi diş tedavileri

Ortognatik cerrahi, çenelerin yumuşak dokularının, diş-çene ve iskelet kas sistemindeki bozukların tanısını koyma, tedavi planını yapma ve tedavisini gerçekleştirmeyi amaçlar.

Başarılı bir ortognatik cerrahi tedavisi için oral ve maksillofasiyal cerrah, ortodontist ve diş hekiminin kooperasyon içinde birlikte çalışması gereklidir. Tedavi ekibindeki her doktorun, doğru tanı koyması, tedavi planını yapması, gerekli tedavileri uygulaması, gerektiğinde de diğer doktorlarla konsültasyon yapması şarttır.

ortognatik öncesi sonrası

Ortognatik cerrahi uzun bir tedavi sürecini içerir ve bu sebeple de hastaların tedavi öncesinde çok iyi bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Hastanın tedavinin her aşamasında motivasyonunu yüksek tutarak sabırlı davranması, tedavi sonucunun başarıya ulaşması için birincil şarttır.

Bu tedaviler ile, yüz ve çevresinde fiziksel açıdan şaşırtıcı derecede olumlu değişimler elde edilir ve hastalar psikososyal açıdan inanılmaz ilerlemeler kaydeder. Bu da yaşamları boyunca kariyerleri ve sosyal yaşamlarında çok daha etkin ve başarılı olmalarına yardımcı olur.

Fotoğraf: İtalya, Riomaggiore Kasabası