Ana Sayfa

İyi Bir İletişim, Güzel Bir Gülüşle Başlar

Erkeklerde ve kadınlarda, yüzün bir bütün olarak estetik görünümünde beyaz ve birbiri ile uyumlu, aralarında boşluklar olmayan dişlerin olması önemlidir. Yüzün estetik görünümünde dişlerin engellememesi için diş hekimlerinin uyguladığı estetik diş uygulamaları yapılmaktadır.
İyi Bir İletişim, Güzel Bir Gülüşle Başlar.

Herkesin dişlerinde sağlık problemlerinin tedavisinden daha çok önem verdiği, dişlerdeki estetik görünümdür.

Estetik diş uygulamaları için diş tedavisi planlanırken yapılacak olan tasarıma gülüş tasarımı denmektedir. Gülüş tasarımında yüzün bütününe göre planlama yapılır. Kişilerin yaşı, dişlerinin birbiri ile uyumu, rengi, cinsiyeti, dudakları, çenesi ve diş etleri bir bütün olarak değerlendirilir. Diş hekimi bu değerlendirmesine göre tasarım planlar. Uygulama sonunda kişinin yüz hatları ile uygun diş şekli verilmektedir.

Erkeklerin ve kadınların, yüz hatlarında farklılıklar vardır. Erkeklerin daha keskin ve belirgin yüz hatları bulunur. Dişler, kadınlara göre daha düz bir hatta dizilirler. Gülme hattı kadınlara göre daha düzdür. Kadınların gülme hattı, yukarıya doğru kavislidir.

Gülüş tasarımı yapılırken ön kesici dişlerin şekli değerlendirilir. İdeal gülüş tasarımında ön kesici dişler, kişilerin daha çekici olması sağlar. Bu yüzden yeni şekillendirmede ön kesicilerde simetri sağlanır.

Yüz bölgesinde ideal gülüşte göz bebeklerinden geçen hat ile dişlerin ortasından geçen hat birbirine paraleldir. Bu paralellikteki düzensizlik, doğal ve estetik görünümü engeller. Bu yüzden yeni tasarımda, bu paralellik için yatay hizalama tasarlanır.

Yüz güzelliğinde “Altın Oran” kelimesini herkes duymuştur. Altın Oran, tıpta estetik uygulamaların hepsinde önemli bir orandır. Gülüş tasarımı yapılırken de estetik diş uygulamasında simetriyi sağlamak için kullanılır.

Diş hekimi tecrübesiyle size uygun tasarımı planlayacaktır. Size neyin uygun olduğunu belirtecektir. Muayene öncesinde sizde gülüş tasarımları hakkında fikir sahibi olursanız, hekiminize beklentinizi veya beğendiğiniz gülüşleri paylaşma şansına sahip olursunuz. Diş hekiminiz sizin beklentileriniz ve sizin yüzünüze uygun bir diş estetiği uygulaması tasarlar.

Gülüş ifadeleri:

  • Çekici Gülümseme – Sexy Smile,
  • Sportif Gülüş – Sporty Smile,
  • Entelektüel Gülümseme – Sophisticated Smile,

Diş estetiği uygulamalarından biri de diş beyazlatma uygulamasıdır. Gülüş tasarımının vazgeçilmez diş uygulamalarındandır. Çay, sigara, kahve gibi keyif veren tüketimlerin sonrasında dişlerde lekelenme yapmadığını bilmeyen yoktur. Bazı kişiler evde yapabileceği diş beyazlatıcı uygulamalarını kullanmaktadır. Bunların yan etkileri olmaktadır. Bu konu ile ilgili yazıyı internet sayfamızda diş blog yazılarımız arasında bulabilirsiniz.

Diş hekimleri tarafından diş beyazlatma uygulamaları, kişilerin renklenme derecesine göre ofis ortamında 1 ya da 2 seansta olmaktadır.

Günümüzde popüler estetik diş uygulamaları Porselen Veneerlar ve Bonding Diş uygulamalarıdır. Uygulama sebebi aynıdır. İsimleri halk arasında birbirine karışmaktadır. Diş hekimi araştırırken porselen lamina uygulamasının fiyatını sorup, daha önce aldığı fiyat arasında çok fark olduğunu düşünenler çoktur. Arada çok ciddi farkların olmasının sebebi, isimlerinin birbirine karışmasıdır. Fiyat araştırması yaparken, hem bonding için hem de porselen lamine için ayrı fiyat sormanızı tavsiye ederiz. Fiyat dışında, kullanım süresi arasında da ciddi farklılıklar vardır.

Porselen lamina uygulamasının diğer isimleri: Laminate Veneer, Porselen Lamine, Lamina Porselen, Lamina Kaplama, Lamine Kaplama, Yaprak Porselen.

Bu uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgiyi, internet sayfamızdaki menülerden bulabilirsiniz.

İstanbul bağdat caddesinde Dentalform’da muayene olmak için, iletişim bölümümüzden ulaşabilirsiniz.