Ana Sayfa

Ağız Diş Çene Hastalıklar ve Cerrahisi

Ağız, sindirim sisteminin başladığı yerdir. Ağız ve Diş Hastalıklarının, sindirim sistemi üzerindeki etkileri önemlidir. Ağız ve Diş Sağlığında görülen tüm hastalıklar, sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkileri vardır.
Ağız Diş Çene Hastalıklar ve Cerrahisi.

Hayatımızın olmazsa olmazı besinlerin, sindirim sisteminde bir bozukluğa sebep olmaması için, ağız içinde dişlerle iyice öğütülmesi gerekmektedir. Dişler tarafından iyice öğütülen besinler, bağırsaklardan emilerek kana geçmektedir. Bu yüzden besinlerin dişler tarafından iyice öğütülmesi, genel vücut sağlığımız açısından çok önemlidir.  

Besinler iyi öğütülmediğinde, mide de, bağırsaklar v.b sindirim sistemi rahatsızlıkları görülmeye başlanır. Bu rahatsızlıklar vücutta ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Sindirimin ilk başlangıcı ağızdır. Bu yüzden dişlerin sağlığına önem verilmelidir. Diş Hekimliği uygulamalarından Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları konusunda erken tanı çok önemlidir. Hastalıkların erken tanısı ve çözüm getirilmesi, sindirim sisteminin vücutta problemler oluşturmasını önlemede önemli katkıları bulunmaktadır.

Bu ana bilim dalı aynı zamanda estetik nitelikli prosedürlerin de gerçekleştirildiği; örneğin çene yapısının düzeltilmesi için müdahalelerin yapıldığı branştır. Cerrahi prosedürleri içerisinde, Endodontik Cerrahi, Ortognatik Cerrahi ve İmplantoloji yöntemleri yer almaktadır.

Fotoğraf: Litvanya, Vilnius Eski Şehrindeki Gotik Kilise