Ana Sayfa

Ortodonti

Dişlerde ve çene kemiklerinde oluşan düzensizliklerin braketler ve diğer yeni modern yöntemler kullanılarak tedavi edilmesiyle ilgilenen daldır.
Ortodonti.

Dişlerde ve çene kemiklerinde oluşan düzensizliklerin braketler ve diğer yeni modern yöntemler kullanılarak tedavi edilmesiyle ilgilenen daldır. Ortodontik tedavi, ideal olarak karışık dişlenme döneminde sıklıkla uygulanmasına karşın, toplumda yaygın olarak bilinenin aksine, her yaşta uygulanabilir.

Kapanış bozuklukları ve dişlerin çapraşıklıkları, estetik, fonksiyon ve fonasyon (konuşma) güçlüklerine sebep olur. Dişlerin ideal kontak noktalarında birbirlerine temas etmemesi sonucunda çürükler daha kolay oluşur. Tüm bu olumsuzluklar, ortodontik tedavi ile giderilebilir. Çok şiddetli iskeletsel bozukluklar ise sadece ortodontik tedavi ile giderilemez; bu gibi durumlarda hem ortodontik hem de ortognatik cerrahi tedavilerin beraber uygulanması gerekmektedir. Ortognatik cerrahi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi Ağız-Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi bölümünde sunulmuştur.

Anne ve babaların, erken yaşlarda çocuklarına diş hekimliği kontrollerine başlaması önemlidir. Yetişkinlerde ki dişlerin pozisyonlarındaki problemlerin sebebi, küçükken çene gelişiminde diş hekimi desteği almamaktan kaynaklanmaktadır. Ortodontik Tedavi ile diş hekimleri, çocukların çene gelişimine yardımcı olmaktadırlar. Bu tedavi ile çocuklar büyüdüklerinde dişlerinin doğru pozisyon alması sağlanmış olabilmektedir. İleride olabilecek problemleri, diş hekimleri küçük yaşlarda çocuklara ortodontik tedavi gerçekleştirerek önlemiş olmaktadır. Yetişkinler de dişlerin pozisyonlarında problemler varsa, diş hekimleri ortodontik tedavile dişlerdeki kapanış bozukluklarını giderirler. Çapraşık bozuklukların düzeltilmesini sağlarlar.

Ortodonti Uzmanı veya Ortodontist

Ortodonti Uzmanı veya Ortodontist bir diş hekimidir. Çene ve diş problemlerine çözüm getirmek ile ilgili kendisini geliştiren diş hekimlerine, Ortodontist veya Ortodonti Uzmanı olarak  denilmektedir. Günümüzde diş ile ilgili tıptaki gelişmeler ve imkanlar, tüm ortodontik sorunların tedavisine izin vermektedir. Kişileri muayene ederken, sadece tedavi mi istediklerini, dişlerde estetik beklentide var mı yok mu belirlenir. Sadece tedavi ise ona göre planlama yapılır. Hem tedavi hem de estetik bir beklenti varsa ona göre tedavi planlanır ve başlanır.  

Ortodonti Öncesi ve Sonrası

Muayene sırasında öncesi ve sonrası fotoğraflarla tedavinin nasıl olacağı anlatılmaya çalışılır. Kişilerin neye ihtiyacı olduğu konusunda sağlıklı bir bilgilendirme sağlanır. Uygulama öncesi en sağlıklı muayene, diş hekimlerini en iyi şekilde bilgilendirmekle olmaktadır. Daha önceden geçirilmiş bir kaza varsa, bir diş hekimi tedavisi varsa, diş hekiminin doğru bir planlama yapması açısından söylenmelidir. Ortodonti sonrası, ağız bakımında, çocukluğumuzdan beri öğretilen klasik ağız ve diş sağlığı bakımının yapılması önemlidir. Uygulama ile ilgili, uygulamayı yapan Ortodontis’in belirttiği dikkat edilmesi gereken hususlara önem verilmelidir.

Ortodonti Nasıl Yapılır

Bir Diş Hekimine veya Ortodonti Uzmanına muayene olurken, konuyu internette araştırırken, Pekiştirme Tedavisi ve Çene Tedavisi isimlerine rastlarsınız. Pekiştirme Tedavisi, uygulama sonrasında tedavinin uzun ömürlü olması ve vir daha yeni tedavi gerekmemesi açısından uygulanan bir tedavidir. Çok kısa ama yapılan ortodonti tedavisinin bir ömür faydasını görmeniz açısından önemli olan tedavidir. Diğer çene Tedavisidir. Çene kaynaması bozuklukları giderilir.  

Ortodonti Fiyatları veya Ücretlerinin Belirlenmesi?

Diğer çene Tedavisidir. Çene kaynaması bozuklukları giderilir.  Uygulamada kullanılan diş tellerinin görünmesi veya görünmemesi, ücretlendirme de önemlidir. Tedavi için sabit fiyatlar olmamaktadır. Planlamaya göre ücretlendirme değişmektedir. Çözümler sadece tedavi amaçlı ise fiyatlar daha uygundur. Eğer dişlerde estetik görünüme de çözüm getirilmesi istenirse, fiyat daha yüksek olur. Planlama, problemleriniz ve beklentileriniz belirlemektedir. Incognito Ortodonti Tedavisi - Görünmeyen Diş Teli, İnvisaling Ortodonti Tedavisi - Telsiz Ortodonti ve Şeffaf Diş Teli olması da fiyatta etkilidir.

Fotoğraf: Slovenya, Ljubljana Şehri, Dragon Heykeli