Ana Sayfa

İmplant

İmplant tedavisi, elbette kesin diş kayıpları durumunda uygulanır. Her ne kadar şekil bozuklukları nedeniyle bu tedaviyi düşünenler olsa da, şekil bozuklukları ve orijinal dişin kaybedilmeden giderilebileceği sağlık sorunları durumunda diğer medikal yöntemler öncelikli seçenek olmaktadır.
İmplant.

Dişlerimiz, sindirim sistemimizin birincil unsurları olmaları sebebiyle estetik niteliklerinin yanı sıra sıhhi olarak da büyük öneme sahiptir. Ve ne yazık ki insan neslinin çok büyük bir kesiminde hayatının bir döneminde diş kaybı yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Tabii diş kaybı durumunda diş eksikliği bir kader değildir. Mevcut tıbbi prosedürler sayesinde diş eksikliği pekala herkes için giderilebilecek bir sorundur. Yalnız diş eksikliğinin tedavi yöntemi tek boyutlu değildir. Geleneksel protez uygulamalarının yanı sıra modern İmplant teknikleri de, Bağdat caddesi Dentalform’da uygulanmaktadır. Değindiğimiz gibi, diş eksikliği bir kader değildir. Dişleri ile sorunlar yaşayan ve çeşitli nedenlerle sorunlarına çözüm elde edemeyenler ise alternatifler aramakta ve implant nasıl yapılır sorusunu normal olarak sormaktadır.

İmplant Nedir?

Kayıp edilmiş olan dişler, Bağdat caddesi kliniğimizde hastaya kazandırılır. İmplant tedavisi sonuçları, ömür boyunca kullanılabilecek bir tedavidir. Diş eksikliklerine kalıcı ve kesin çözüm olması nedeniyle, başarılı bir diş tedavisidir. Ağız, Diş ve Çene Hastalıklarının Tedavisinde çok başarılı çözümleri olan bir uygulamadır.  

Son yıllarda yaygın biçimde tercih edilmekte olan protez teknolojilerinden olan İmplantoloji, ağız ve çene cerrahisi prosedürlerini doğal olarak içermekte olan bir yöntemdir. Zira, implant öncesinde çene kemiğine protezin yerleştirileceği zeminin hazırlanması bir cerrahi müdahaledir ve bu konuda uzman hekimlerce gerçekleştirilmesi gereklidir. İmplantoloji uygulamalarında prosedürün en önemli safhası kuşkusuz implant kökünün çene kemiğine yerleştirildiği aşamadır bu noktada hem estetik, hem de mekanik olarak doğru bir uygulamanın yapılması protezin kalıcılı bakımından büyük önem arz etmektedir.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant diş tedavisi, yapay bir diş kökü oluşturulma çalışmasını kapsadığından diğer tedavilerden ayrılır. Diş protezlerinde en büyük sorun olan dişin bağlanma metodu implant tedavisi kapsamında farklı ele alınmaktadır.

İmplant tedavisi 3 adımda tamamlanır. Birinci adım, çene kemiğinde, implantasyon için gerekli boşluğun açılması ve implantın bu boşluğa yerleştirilmesidir. En hayati nokta da esasında burasıdır. Zira implant tedavisi en çok sağladığı bu özellik nedeniyle tercih edilir, ki tedavi tamamlandıktan sonra hastanın diş kökü dahil olmak üzere tüm dişleri orijinal dişleri kadar kusursuz olabilmektedir. Bu nedenle bu safhanın özenle gerçekleştirilmesi büyük öneme sahiptir. İmplant yerleştirme işlemi sırasında elbette anestezi uygulanır ve hasta hiçbir acı hissetmez.

İkinci aşama, diş etinin hazırlanmasıdır. İmplant üzerine yerleştirilecek protezin diş etinin altında kalabilmesi için model hazırlanır ve iyileşme başlığı implant üzerine yerleştirilir. Diş eti bu başlık sayesinde formunu kazanıp, iyileşme gerçekleştikten sonra ise, protez safhasına geçilir.

Protez safhasında implantın üzerine krom ismi verilen vida takılır. Diş eti ve kökü hazır hale geldikten sonra estetik olarak uygun diş minesi protez olarak hazırlandıktan sonra bu vida üzerine takılarak  prosedür tamamlanır.

Kimlere İmplant Yapılamaz?

İmplant, diyabet hastaları ve kan sulandırıcı kullanan hastalar için doktor onayı ile gerçekleiştirilebilir.  Eğer şeker seviyeniz kontrol altındaysa, imlant işleminiz Bağdat caddesi kliniklerinde doktorunuzun onayı ile yapılabilmektedir. Tabii, diş eksikliği, ile birlikte kemikler bakımından da sorunlar yaşayan hastaların bazılarına implant tedavisi uygulanamaz, çünkü bu hastaların çene kemiğinde implantın yerleştirilmesi için uygun zemin bulunamamaktadır. Çene kemiğinizin implant tedavisi için uygun olup olmadığı konusunda uzman görüşüne başvurmanız doğru olacaktır. Yapılacak tetkik kapsamında hangi protez tedavisinin size uygun olduğuna kolayca karar verilebilecektir.

İmplant hakkında fotoğraflarla olan bilgilendirme için, Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları bölümümüzde İmplantoloji sayfamızı okuyarak alabilirsiniz. Aşağıdaki linki tıkladığınızda, bu sayfaya yönlendireleceksiniz.

Fotoğraf: İtalya, Bologna Kuleleri

Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları İmplantoloji